Wyłączniki krańcowe
Czujniki sygnalizacji krańcowej (in. wyłączniki krańcowe) służą do zdalnego monitorowania skrajnych położeń siłowników pneumatycznych lub ręcznych przekładni do sterowania armatury. Poprzez wykorzystanie sygnału elektrycznego odpowiednia informacja jest przekazywana na np. tablicę sterującą - dzięki temu, pomimo oddalenia, można kontrolować stan otwarcia armatury. Najprostsze czujniki składają się z 2 osobnych modułów, po jednym dla każdego kierunku działania OTWARTE - ZAMKNIĘTE. Wymagają dodatkowego zastosowania specjalnych krzywek oraz płytek montażowych, które umieszcza się na siłowniku/przekładni. |
![]() |
Cały zestaw należy zabezpieczyć specjalną klatką ochronną - jej brak może spowodować przypadkowe przestawienie płytek/modułów, a co za tym idzie błędne wskazania.
Dużo ciekawszym i wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się być układ 2 czujników zamknięty w jednej obudowie (często określany jako "czujniki/wyłączniki w obudowie") i montowany za pomocą konsoli (wspornika - najczęściej metalowego) na siłowniku za pomocą 2-4 śrub. W zasadzie nie ma możliwości przypadkowego przestawienia takiego układu, a montaż i regulacja są bardzo proste.
Dodatkowo wyłączniki takie (nie wszystkie) pozwalają na podłączenie zaworu sterującego siłownikiem poprzez zestaw czujnika, co pozwala na uproszczenie instalacji elektrycznej (całe okablowanie doprowadzane jest do obudowy czujnika, stamtąd dopiero biegnie do rozdzielacza).
Określanie stanu siłownika dokonywane jest poprzez przełączniki mechaniczne lub indukcyjne.
Czujniki są dostępne w różnych wykonaniach, w tym przeciwwybuchowych EEx.